En kolay ulaşılabilen cilt maskesi nedir diye sorsam pek çok şey söyleyebilirsiniz ama çoğunuzun aklına buz demek gelmez? Aslında buz maskesi cilt için son derece yararlı uygulamalardan biri. Su zaten yaşam kaynağımız, Değdiği her şeyi canlandırıyor, bu yüzümüz için de geçerli. Sabah yüzümüzü yıkamak için kullandığımız bir avuç su bir anda enerjimizi yükseltmeye yetiyor. Suyun canlandırıcı gücüne sahip buz taneleri de bir anda mucizeler yaratmak için yetiyor da artıyor bile.

Buz maskesi nasıl yapılmalı ve ne işe yarar sorusuna yanıt vermeye gelince, en basit haliyle elinize alacağınız bir buz kalıbını yüzünüze sürmekten ibaret. Ancak cildinizin temiz olması gerektiğini unutmayın. Yaptığınız bu işlem cildinizdeki güneş lekelerinin azalmasına yardımcı olur. Sivilve ve akneleri azaltır. Cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Gözaltı morluklarını giderir. Gözeneklerin küçülmesini sağlar ve siyah noktaların azaltılmasına yardımcı olur. Tek başına buz kullanabileceğiniz gibi pek çok farklı üründen buz kalıpları elde edebilirsiniz.

Bunlardan bazılarını ve en zahmetsiz olanlarını sıralayalım. Maden suyu. Mineral açısından oldukça zengin. Maden suyunu kalıplara doldurarak elde edeceğiniz buz parçalarını cildinize sürerseniz yukarda buzun saydığımız tüm etkilerinin yanına maden suyundaki minerallerin katkısını da ekleyebilirsiniz.

Çilek ya da kiviyi rendeleyip buz kalıplarında dondurarak kullanırsanız cildinize aynı zamanda kolajen desteği sağlarsınız. Biliyorsunuz cildin en temel yapı taşlarından biri kolajen.

Gözaltı şişlikleriniz varsa, yorgun bakışlara sahipseniz yeşil çay demleyerek içine birkaç damla limon suyu sıkın ve buzlukta dondurun. Kullandığınız yeşil çaylı ve limonlu buz kalıpları, bakışlarınızı canlandıracak ve gözaltı şişliklerinize iyi gelecektir.

Yapacağınız buz maskesi, işlemden hemen önce uygulamanız halinde epilasyonun acısını azaltacaktır. Kaş almak için de aynı şeyi söylemek mümkün.

Buz maskesini makyaj çıkarma esnasında da kullanabilirsiniz. Makyaj silimi öncesi yapacağınız buz maskesi makyajınızın kolayca ve cildinizi yıpratmadan silinmesine yardımcı olacaktır.

Bu denli yararlarını saydığımız buz maskesinde dikkat etmeniz gereken tek konu özellikle çok sıcak günlerde özellikle göz çevresinde kullanmadan önce çok kısa bir süre beklemeniz. Bu süre buzun ilk soğuğunun geçmesini sağlayacağından kılcal damar çatlaması gibi bir sonuç yaratmasını da engelleyecektir.

Toplam Okunma : 23Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment