Moda, çok dinamik ve büyük bir sektör. Bu çarkı çeviren oldukça kalabalık bir oyuncu grubuna var. Bu dünyada görev alan bazı mesleklerden pek çoğumuz haberdar bile değiliz. Kreatif Direktörler, Moda Stilistleri, Trend Analistleri,  Merchandiser, Satınalmacı, Görsel Düzenleme Uzmanları, Fotoğrafçılar, Tekstil Mühendisleri, Moda Eğilimi Araştırmacıları, Marka Uzmanları, Mankenler, Işıkçılar, Tasarımcılar, Makyaj uzmanları, Saç Uzmanları, Lojistik Hizmetlileri, Terziler… Aslına bakarsanız bu liste uzar da uzar. Anlatmaya çalıştığım, her yıl açıklanan trend eğilimlerinin, renklerin o kadar da kolay belirlenmediği. Bunu yapabilmek için perde arkasında bir görevli ordusunun bulunduğu.

Her yılın sonuna doğru bir sonraki yılın trendlerini belirleyecek moda gösterileri yapılmaya başlıyor. Biz daha o yıla yetişmeye çalışırken bir de bakıyoruz ki bir sonraki yılın renklerinin, çizgilerinin, hit parçalarının içinde bulunduğumuz sezonla alakası bile yok. Moda dünyası yenileri yaratmanın koşturmacası içindeyken bizler de onlara yetişebilmenin koşturmacası içindeyiz.

 

Bu yazımızda 2021 sonbahar renklerinden ve bunların nasıl belirlendiğinden söz edeceğiz. Moda dergilerinde yıl sonuna doğru bir sonraki yılın rengi şu renk olarak belirlendi şeklinde yazılar okursunuz. Hatta Pantone önümüzdeki yılın renklerini belirledi.  2000 yılından bu yana işleyen bir süreç bu.

 

Pantone renkleri denilince uluslar arası kabul gören bir renk kataloğundan söz edildiğini anlayabiliriz. Renk kartelalarından oluşan kataloglarda renklerin birer kodları bulunmakta ve Dünyanın neresinde olursanız olun o renk kodundan bahsedildiğinde hemen herkesin aynı rengi anlayacağı bir standartlaşmaya gidilmiş.

 

Ultimate Gray ve Illuminating Sarısı. 2021 için belirlenen ana renkler bunlar. İki rengin birden seçilmesi de her zaman rastlanan bir durum değil. Bu iki rengin bir arada güç ve umudu temsil ettiği söylenmiş. Tabii tema renkler dışında pek çok farklı renk tonu da koleksiyonlarda yer alıyor. Şimdi gelelim 2021 sonbahar renklerine.

 

Mandalina kırmızısı, Samba rengi, Yanık Kına, Ateş Tuğlası, Canlı Turuncu, Parlak Amber, Şeftali Nuga, Bronz pembe, Magenta Moru, Mavi tonları ki her birinin Pantone katalogunda bir kodu var. Deniz yeşili, Asit sarısı, Kereviz rengi, Asker yeşili, Kumtaşı, Mavi tonları, Pembe tonları, Toprak tonları, Asfalt grisi, Altın, Gümüş tonları. Bu renk çeşitliliğinde dikkatinizi çekeceğimiz konu ise sıralanan renklerin içinde sarı ve gri tonlarının yer alıyor olması.

 

Toplam Okunma : 12Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment