Açelya Okcu Kimdir?

Açelya Okcu; Sıfırdan Globale Uzanan Bir Başarı Hikayesi

Şimdilerde başarıları ve kariyerine odaklı çalışmalarıyla tanınan Açelya Side Okcu, 2016 yılında Yeditepe Üniversite Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Tıpkı şimdilerde olduğu gibi o yıllarda da girişimci ruhunu, aldığı eğitimler, katıldığı konferanslarla geliştirerek, genç kadın girişimci vasfını var etmiştir. Sıklıkla katıldığı ve yer aldığı konferanslarda söylenen sözlerin altını çizmeyi ihmal etmemiş, bu sözler arasındaki bir cümleyi kendi macerasının merkezinde, yol arkadaşı edinmiştir.

“Başarılı bulduğun birini taklit edersen onun gibi olursun, kendi yolunu çizersen, başarılı olursun.”

Çıktığı girişimcilik yolculuğunda, sıfırdan var olma hedefiyle ilerlemiş, zorlukları başarısının önünde bir gölge yapmaktan kaçınmıştır. Günümüzde var ettiği tüm başarıları ve gelişim standartlarını sektörünün kalıcı isimlerinden biri olarak taçlandırmıştır.

Açelya Side Okcu’nun ailesi de, otuz beş yılı aşkın zamandan bu yana tekstil alanında faaliyet gösteren bir markanın sahipleridir. Tekstil sektörünün zorluklarına, tüm bu meşakkatli süreçlerine, ailesinden ötürü hakimdir. Bu yüzden de girişimcilikle ilgili yaptığı araştırmalar da, tekstil alanına sıcak bakmamış, sektör üzerine ağırlık vermemiştir. Elbette Açelya Side Okcu’nun bir markaya dönüşme hikayesi 2016 yılının sonlarına doğru, küçük bir kıvılcımla başlamıştır.

Açelya Okcu Girişimcilik Sahasında Ön Planda

Açelya Side Okcu, 2016 yılının sonlarında, bir arkadaşının katılacağı televizyon programı için, kendisini ailesine ait olan marka sponsorluğunda giydirmesini talep etmiş ve arkadaşının bu talebini geri çevirmemiştir. Bundan sonrasındaysa ailesine ait olan bu markanın koleksiyonunu kullanarak arkadaşı için bir kombin hazırlamış ve ona destek olmuştur. Arkadaşının hazırlanan kombinle programa katılması, sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapmasının ardından da gelen talepler dikkatini çekmiştir. Bu süreç içerisinde hitap edilen sektörün, e-ticaret sahasında açıklıklarının bulunduğunu fark etmiştir.

Fark ettiği bu önemli ayrıntıyı ailesiyle paylaşması üzerine, tıpkı kendisi gibi girişimci olan annesi başaracağına inanmıştır. Ancak babası eğitim aldığı alanda ilerlemesi, gelişmesi gerektiğini belirterek kendisini desteklememiştir. Çevresindeki insanların, maddi kaynak desteği olmadığı zaman vazgeçeceği düşüncesine kapılmasına karşın o girişimci ruhunu ortaya koymuştur. Sahip olduğu girişimci ruh, kendisine başarı konusundaki inançla yola çıkma şansı vermiştir. Nitekim Açelya Side Okcu, bir kadın olarak isteği takdirde birçok şey başarabileceği düşüncesiyle yolunda emin adımlar atmaya başlamıştır. Böylece şimdilerde büyük ses getiren markasının, çalışmalarının temellerini atmıştır.

“Bu öyle bir karardı ki duyan hiç kimse inanmıyordu. Konuştuğum herkes marka yaratmanın çok büyük paralarla yapılabileceğini söylüyordu. Anlattıklarımı kuşkuyla dinliyorlardı. Benim ise kendime inancım tamdı.” Diyerek anlattığı günlerde aslında kendi inancıyla, kendine olan güveniyle ilerlediğini de göstermektedir. Açelya Okcu olarak, yüzlerce kadın gibi desteklenmeyen bir girişimcilik projesi sunduğunu anlatmaktadır. Ancak çevreye aldırmadan emin adımlarla ilerlemiş, şimdilerde sahip olduğu başarının büyük bir çoğunluğunu kendi hayallerinden, fikirlerinden emin olması, kararlığıyla elde etmiştir.

Açelya Okcu; 2017 Yılında Sektörün Zirvelerine Yükselen Bir Marka

Açelya Okcu, sahip olduğu düşünceler, kararlılığı ile beraber elindeki ışığı büyütmeyi hedeflemiştir. Bu yüzden zaman kaybetmek yerine çalışmalara başlamıştır. 2017 senesinde şubat ayında kendi adını verdiği Açelya Okcu markasını kurmuştur. Markasını hızla değişiklik gösteren moda akımının en yeni fikirleriyle bir araya getirmiştir. Markasını yeniliklerle birleştirirken fark edilmeyen eksiklikleri hedef almış, yükselen bir marka olarak anılmaya başlamıştır. Özellikle her yaşa ve her bedene hitap eden ürün gamı, sürecin daha verimli bir hal almasına destek olmuştur.

Kendisine sorulduğunda bu süreç için söyledikleri de bir ayna olarak yansımaktadır. “Her şey 25 m² içerisinde, bir bilgisayarla başladı, sıfırdan başlamak hiç kolay olmadı.” Sözleri, kendisi için en büyük desteğin yine kendine olan inancında gizli oluşunu göstermektedir. Ayrıca Açelya Okcu, “Çok uykusuz kaldım, çok kez durmak istedim ama hiçbir zaman geri dönmedim. Olumsuzlukların da bu işin bir parçası olduğunu zamanla öğreniyorsunuz. İnsan zorluk yaşamadan, ne kadar kapasitesi olduğunu bilemez. Bugün altı katlı bir binada, istihdam sağlamayı başarmış genç bir kadın girişimciyim ben.”  Sözleriyle başarı yolculuğunun zorluklarla süslendiğini aktarmaktadır. Kendisi, başarının düz bir çizgi değil, spiral bir yolculuk olduğunu söylemektedir. Bununla da kendi hayallerinin kahramanı olmak isteyen kadınlara ilham kaynağı olmaktadır.

İş kurmak, kendi idealleri, hayalleri peşinde koşmak isteyen kadınlar için bir örnek teşkil etmektedir. Elbette genç girişimci Açelya Side Okcu, başarının çok çalışmakla doğrusal olduğunu da söylemektedir. Özellikle başarının korunması için daha da çok çalışmanın önemini vurgulamaktadır. Kendi sektöründe kaliteli ürün, müşteri memnuniyeti ve güvenli alışveriş ön planda tutulduğundan, bu ilkelere bağlı ilerlemektedir. Bu yüzden barındırdığı vizyon ve misyon değerleriyle, yoluna ışık tuttuğu ilkeleriyle, özgün tarzıyla faaliyet sürdürmektedir. Sektörün eksiklerine odaklı, dünyaca tanınan, global Türk markası olma hedefiyle ilerlemektedir. Şimdilerde, sektörün incilerinden biri olarak anılmaktadır. Ayrıca birçok başarı hikayesinin filizlenmesi için örnek kadın girişimci olmayı da hedeflemektedir.

 

 

 

 

Toplam Okunma : 1.587Bugün : 2

Paylaş :

One Comment

  1. Alev Eraktan Mart 4, 2023 at 4:26 am - Reply

    Öncelikle bir Türk markası olduğu için ve başarılı kadın girişimci olduğu için kendisini taktir ediyor ayakta alkışlıyorum böyle yetenekli genç cevherlere ülkemizin ihtiyacı var yabancı markalara paramızın gitmesi yerine sizler gibi değerli Türk girişimcilerimize destek vermeyi sizlere borç bilirim sizler bu kadar çaba verip emek harcarken yabancı markalara yönelmeyi açıkçası sizlere haksızlık olarak görürüm.
    çok yetenekli,başarılı, vizyon sahibi girişimci genç yeteneklerimiz var her zaman sizlere destek, sizlerle gurur duyuyoruz.
    sevgiler

Leave A Comment