Avokado, Meksika kökenli bir meyve. Ilıman iklime sahip bölgelerde yetişiyor. Ülkemizde en yoğun yetiştiği bölge Alanya. Oldukça çok sayıda çeşidi var, ülkemizde de bunlardan 17 tanesi yetişiyor. Besin değeri oldukça yüksel, zengin yağlara sahip. Yüksek besin değeri nedeniyle de insan vücuduna oldukça faydalı. Kalp sağlığı, diş sağlığı, cilt sağlığı, bağırsak sağlığı gibi bedenimizin en işlevsel organları için sağlıklı bir besin.

Şekil itibarıyla Armuta benzeyen ondan çok daha koyu yeşil kabuğa sahip bir meyve. Ortasında oldukça büyük bir çekirdeği var. Genelde Aralık ve Şubat ayları arasında hasat ediliyor ve çoğunlukla sert olarak satılan bir meyve. Satın aldıktan sonra evde 1- gün içinde olgunlaşmasını beklemeniz gerekebiliyor. Yumuşak olanları da var ancak çürümüş olma ihtimali de söz konusu olabileceğinden sert olanlarından almayı tercih edip evde olgunlaşmasını sağlamanız daha doğru olur.

Şimdi gelelim Avokadoyu nasıl tüketebiliriz meselesine. En yaygun kullanım şekli ortadan ikiye bölünüp çekirdeği çıkartıldıktan sonra bir kaşık yardımıyla kabuğundan ayırıp, limon ve zeytinyağı konularak servis edilmesidir. Başka kullanım yöntemleri de mevcut. Biz de burada yaygın avakado ile yapılan tariflerinden birkaç tanesine yer vereceğiz.

Avokado Ezmesi

Yukarıda verilen yaygın kullanım biçiminin biraz daha zenginleştirilmiş hali. 1’er çay kaşığı nane, kekik, tuz, yarım çay kaşığı kırmızı biber, 1 limonun suyu, 1 kaç dal maydonoz, 1 kaşık zeytinyağı, isterseniz bir diş de sarımsak ekleyebilirsiniz.

Avokado çekirdeğinden ve kabuğundan ayrıldıktan sonra püre haline getirilir ve sayılan diğer malzemeler eklenerek son olarak da ince doğranmış maydanoz serpilerek servis yapılır. Oldukça lezzetli bir mezedir.

Avokadolu Yumurta

Genelde çiğ tüketilen Avokadonun yüksek enerjisinden yararlanmak isteyenler için pişirilerek yapılan bir tarif.

1 kaşık tereyağı, 1 yumurta, ½ Avakado, 1 kaşık tereyağı ve tuz

Küçük küçük doğranan avakadolar eritilen tereyağının içerisine eklenerek şöyle bir çevrildikten sonra üzerine yumurta kırılır ve tuz eklenir.

Yumurta ve Avokado Birlikteliği ile yapılan bir diğer kahvaltılık.

Haşlanmış yumurta 1 veya 2 tane olabilir, Yarım Avokado, Birkaç damla limon suyu, karabiber, 1 dilim beyaz peynir ve 1 dilim ekmek (tercihe göre çavdarlı veya tam buğday ekmeği)

Avokadoyu ezerek içine limon suyu, karabiber ve peynirimizin bir kısmını ekleyerek karıştıralım. Dilerseniz kızarttığınız ekmeğin üzerine hazırladığınız karışı sürerek üzerinede kalan peynirinizi ve dilimlediğiniz haşlanmış yumurtalarınızı ekleyin. Son derece doyurucu ve oldukça da besleyici bir kahvaltı.

Toplam Okunma : 39Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment