Sağlıkla ilgili hangi makaleyi okursak okuyalım, ya da hangi programı izlersek izleyelim en çok duyduğunuz veya gördüğünüz sözcük “bağışıklık sistemi” olacaktır. Hastalanıp doktora gittiğimizde Doktorun ilk tavsiyelerinden biri bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerektiği şeklindedir. Özellikle de tedavisi zor ve uzun süren hastalıkların temelinde de bağışıklık sisteminin güçsüz olması yatmakta. Peki yaşamımızı ve sağlığımızı etkileyen bağışıklık sistemi nedir? Öncelikle buna bir göz atalım.

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun savunma sistemidir. Hastalıklara karşı savunma mekanizmamızı oluşturur, zararlı maddeleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eder, aynı zamanda vücudumuzu yabancı ve zararlı maddelere karşı korur. Bu sistem herkeste doğuştan gelen bir özellik olarak bulunur ve tabii ki etkinliği de kişiden kişiye farklılık gösterir. Tıpta bu sistemi inceleyen bilim dalı “immünoloji” olarak adlandırılır. Vücudumuza giren zararlı maddelerin tespiti de bu bilim dalının kapsamındaki farklı testlerle yapılır. Bir sistemden bahsedildiğine göre tabii ki bu sistem farklı organların birleşiminden oluşmaktadır. Bademcikler, lenf bezleri, lenf düğümleri, karaciğer, dalak, kemik iliği, bağışıklık sistemini oluşturan en temel organlardır. Bu organlarımızı güçlü tutmanın en temel yolu da doğru ve bilinçli beslenmek. Besinlerimizi seçerken antioksidan olarak adlandırılan besinlerin oranını yüksek tutmaya özen göstermek. 

Bağışıklık sistemimizi besinlerimizle güçlendirebileceğimiz gibi sadece beslenmenin yetersiz kaldığı durumlarda da ek takviyeler kullanmak önemli. Ancak tabii ki bunu yaparken doktorumuzun tavsiyelerine de önem vermek gerekiyor.

Madem beslenmeden söz ettik ve bunun bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli maddesi olduğunu söyledik o zaman bağışıklık sistemini güçlendiren besinlere de bir göz atmanın zamanı geldi.

Listenin başına yumurtayı koymak hiç de yanlış olmaz. Yumurta hala hemen herkesin en kolay ulaşabileceği bir protein kaynağı. Sarısı veya beyazı diye ayırmaksızın haftada en az 3 veya 4 kez yumurta yemeye özen göstermek gerekiyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir diğer besin ise balık. Bedenimiz için çok önemli olan çinkonun ve selenyum kaynağı olan balıklar ayrıca omega 3 bakımından da oldukça zengin. Bu nedenle beslenme programımız içinde mutlaka bulunmalı.

Bakım ve Sağlık, Yaşam

Yoğurt Ve Kefir

Yoğurt ve kefir başta olmak üzere probiyotik açısından zengin olan besinler yine bağışıklık sistemimizi destekleyen önemli gıdalardan. Piyasadaki ürünlerden yararlanabileceğiniz gibi yoğurdunuzu ve kefirinizi kendiniz mayalayarak en sağlıklı haliyle tüketmeniz mümkün.

Turunçgiller içeriklerindeki yüksek C vitamini nedeniyle bağışıklık sistemimizi destekleyen önemli antioksidanlar arasında bulunuyor. Ayrıca A vitamini bakımından da oldukça zengin meyvelerdir.

Yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere taze sebzeler de yine bağışıklık sistemimizin en önemli yapı taşlarından. Yalnız sebze ve meyve tüketiminde mevsimine göre seçim yapmak sağlığımız açısından göz önünde bulundurulması gereken bir kriter.

Toplam Okunma : 35Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment