Cilt ne kadar gözümüzün önünde olsa da, aşağı yukarı tahmin edilebilir görünse de aslında anlaması oldukça zor bir yapıya sahip, en azından kimyager değilseniz. Çoğunlukla kullandığımız ürünlerin içeriğinden anlamadığımız için kulaktan dolma ya da eş dost tavsiyesiyle ürün tercih ediyoruz. Hal böyle olunca insana bari kaliteli ürün kullanayım en azından daha güvenilirdir fikri yerleşiyor.

Cilt bakımına, her hangi bir işlem için bir güzellik merkezine gittiğinizde herkes bilirkişi

Yağlı ve hassas bir cilt sahibi olduğumdan birkaç farklı güzellik merkezi deneyimledim her biri ayrı akıl veriyor, her biri birbirini kötülüyor. Kimi işlem sonrası sivilcelenmeyi normal bulurken kimisi cilde uygun ürün kullanılsa sivilce yapmazdı diyor… Anlıyoruz ki bu işlerde uzman olduğunu iddia eden kişilerin çoğunun bir şey bildiği yok. Koca bir bilinmezliğin içinde bir şeyler keşfetmeye çalışıyoruz.

Deneyimlerimden çıkardığım ve doğruluğunu kabul ettiğim birkaç şey var, onları sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle çabuk reaksiyon veren, hassas bir cildiniz varsa cilt bakımı için kozmetik ürünler kullanmak çok sakıncalı. Nedir bu kozmetik ürünler? Watsons, Gratis gibi kozmetik marketlerde satılan cilt ürünleri mesela… Bunların içeriklerinde çoğunlukla anlık iyi hissetmeye sebep olacak içerikler bulunduğundan uzun vadede cilde etkileri pek de olumlu olmuyor. Peeling kullanıyorsunuz mesela ve cildiniz yumuşacık oluyor, yüz yıkama jeli kullanıyorsunuz tertemiz bir his bırakıyor ancak içeriğinde alkol olduğu için aslında cildi yorup yaşlandırıyor. Özellikle yoğun parfüm içeren ürünlerden koşarak uzaklaşmakta fayda var. Zira parfüm demek alkol demek. İlla ki drugstore ürünü kullanmak zorunda iseniz Simple gibi parabensiz, alkolsüz ürünler tercih edebilirsiniz.

Yapılacak en doğru şey dermokozmetik ürünlere yönelmek

Dermokozmetik konusunda çok abartılı fiyata sahip seçenekler elbette var. Hepsi işe yarar mı tartışılır… Bir ürün pahalı diye vadettiklerini yerine getireceğinin garantisi yok ne yazık ki. Çok para dökmekten ziyade Bioderma, La Roche Posay gibi temiz içerikli ve fiyatı fahiş olmayan amaca yönelik ürünleri tercih etmek gerekiyor. Bir ürün ilk kullanımda cildinizde fark yaratıyorsa içeriğinde agresif etkiye sebep olan bir madde bulunduğundan emin olabilirsiniz. Markalar bu şekilde kullanıcıyı kandırabiliyor ama cilt kanmıyor maalesef.

Bir diğer pahalı cilt ürünü de cilt temizliğinde kullandığımız cihazlar… Ufacık bir aletin bu denli pahalı olmasını aklım mantığım almıyor katiyen. Bahsettiğim markayı hepimiz anladık diye düşünüyorum. Markalar güven kazanmak için harika yöntemler kullanıyor. Benzer işleve sahip birçok muadili varken ve bu konuda pahalı bir ürün tercih etmenin asla bir gereği olmadığını belirtmek isterim; telefonunuzla da senkronize olmayıversin. Bir ürünün pahalı olması güvenilirliğini sorgulamamıza engel oluyor çoğunlukla, mühim olan sağlayacağı fayda ise seçimlerinizi daha dikkatli yapmanızı öneririm.

Toplam Okunma : 36Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment