Son yıllarda ortaya çıkan güzellik kavramlarından biri de cilt sağlığı için gece ve gündüz oluşturulan cilt bakım rutinleri. Biz de bu yazımızda gece cilt bakımı rutini oluşturmaktan söz edeceğiz. Öncelikle rutin kelimesinin anlamına bir bakalım; “Sıradanlık, çeşitlilik göstermeyen, alışılagelmiş düzen içinde yapılan, yapılması alışkanlık hâline gelmiş iş.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere gece cilt bakımı rutini oluşturmaktan söz ediyorsak eğer, bunun her akşam tekrarlanması gereken bir davranış biçimi olacağını tekrar vurgulayalım.

Böyle bir rutin oluşturmak neden gerekiyor? Çevresel, fiziksel ve psikolojik faktörlerin cildimiz üzerinde son derece etkili olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bedenimizi oluşturan sistemlerin döngüsü, dünyanın döngüsüyle ilintili. Günün aydınlanması ile birlikte harekete geçen bedenimiz, gece olunca tıpkı bizim gibi dinlenmeye çekiliyor. Kendini onarıyor ve yeniliyor. Bu nedenle gece uyunan sağlıklı bir uyku, bedenimizle birlikte cildimiz için de çok önemli. Akşam saat 18 den sonra hızlanmaya başlayan cilt mekanizması 23.00 ve 04.00 saatleri arasında daha da hızlanır. Bu saatlerde uykuda olmak cildin kendini yenilemesi için mutlak koşullardan biri. Rutinimizin bir adımını oluşturduk bile. Düzenli olarak 23.00 – 04.00 saatleri arasında uykuda olmak.

Ama uyumadan önce yapacağımız daha bir çok işlem var. Gün boyu içinde bulunduğumuz çevresel koşullar, cildimizin de kirlenmesine, gözeneklerinin tıkanmasına, üzerinde makyaj kalıntılarından, yağdan ve toz parçalarından oluşan bir kir tabakasının oluşmasına neden oluyor. O zaman cildimizin nefes alması ve kendisini yenileyebilmesi için atılacak ilk adım cildimizi temizlemek. Yukarıda bahsettiğimiz uyku rutinine temiz bir cilt ile girmek cildimizin kendisini yenilemesi için ona vereceğimiz en büyük desteklerden biri. Temizleme sırasında parmak uçlarımızla yapacağımız hafif bir masaj da cildimizin dinlenmesi ve ferahlaması için oldukça yararlı. Rutin oluşturmada atacağımız ilk adım temizlik ise ikinci adım da bir tonik ile hem cildimizi sıkılaştırmak ve gözenekli görünümünü engellemek. Ve üçüncü adım; cildinin ihtiyaçlarına cevap verecek bir serum. C vitamini açısından zengin serumlar cildinizin yaşlanmasını geciktirecek önemli bir destek. Cildimizin en hassas bölgesi olan göz çevresi bakımını yapmak, gece rutini oluşturmak için atacağımız 4. Adım. Ve son olarak da nemlendirici kullanımı. Yağlı bir cilde sahipseniz yağ bazlı olmayan bir nemlendiriciyi tercih etmeniz dikkat edilecek hususlardan biri. Ve sonuncu adım da uyku.

Toplam Okunma : 39Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment