Modanın bir döngü içerisinde hareket ettiğinin hepimiz farkındayız. Eski fotoğraflara bakarken büyükannelerinizin üzerinde gördüğünüz bir giysinin günün en trend parçası haline gelivermesi işten bile değil. Büyüklerimizin dolaplarında bulduğumuz iyi bakılmış elbiseler, günümüzde bizi retro tarzın en göz alıcı temsilcileri haline getirilebilir.

 

Ülkemizdeki hayat pahalılığını da göz önünde bulunduracak olursak özellikle çok para vererek aldığımız iyi kalitedeki giysilerin şu anda modası olmasa bile birkaç sene sonra yeniden gündeme geleceğinin bilinciyle korunması oldukça önemli

 

 

Giysilerimizin ömrünü uzatmak için yapmamız gerekenleri sıralayalım.

 

Öncelikle ilk yapacağımız şey giysilerimizin etiketlerini okuyarak kullanma talimatlarına uymak. 30 derecede yıkanması gereken bir giysiyi 50 derecede yıkarsanız bu ilk yıkamada o giysiyi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Kuru temizleme önerilen giysileri tabii ki makineye koymayacağız. Renklerini korumak açısından koyu renkli giysilerin ayrı, açık renkli giysilerin ayrı makinelerde yıkanmasına özen göstereceğiz.

 

Renk koruma mendilleri, giysilerimizin renginin korunması konusunda gerçekten de etkili. Dolayısıyla renkli giysilerimizi yıkarken renk koruma mendillerinden yararlanmayı ihmal etmemek gerekiyor.

 

Çamaşır makinemizin temizliği de giysilerimizin korunması ve hijyeninde önem taşıyor. Bu nedenle profesyonel malzemelerden destek alabileceğiniz gibi çamaşır makinesi tabletlerinden ya da karbonat, sirke, tuz  birlikteliğinden yararlanarak makinenizi temiz tutabilirsiniz. Tıpkı yıkamada olduğu gibi giysilerinizi ütülerken de önerilen sıcaklığın üzerine çıkmamaya özen gösterin. Farklı dokulardaki giysilerimizi aynı makine da yıkamamak da yine dikkat edeceğimiz hususlardan biri.

 

Giysilerimizin ömrünü uzatmanın bir diğer yolu da onları yıkamaya koyarken terslerini çevirmek. Bu giysinizin ön dokusunu dış etkilerden koruyacağından tüylenme ya da zedelenme gibi durumların da önüne geçecektir. Ayrıca makinenin aşırı derecede tıka basa doldurulması yine giysilerimize zarar vereceğinden bu konu da dikkat edilmesi gereken kriterlerden.

 

Giysilerimizi özenle yıkadık, ütüledik, dolaba kaldıracağımız. Kullandığımız askı giysimize uygun değilse onca özenin boşa gideceğinden emin olabilirsiniz. Giysinizin yakasına yeni bir yaka, omuzlarına çıkmalar ekleneceğinden ve deforme olacağından emin olabilirsiniz. 

 

Askımızı da doğru seçtiğimizi varsayalım. Giysilerimizi dolaba kaldırırken giysi torbalarından destek almazsak dolapta durduğu sürece tozlanacağından bir an bile şüphe etmeyin. Tekrar giymek için çıkardığınızda yeniden temizlik ihtiyacı bile duyabilirsiniz.

 

Giysilerimizi dolaba kirliyken kaldırmamak da onları koruma yollarından biri. Kullandığımız parfüm veya maruz kaldıkları başka bir maddenin durdukları sürece nasıl bir kimyasal tepkime yaratacağını bilemiyoruz. Bu durum da giysilerimizin zamanından önce yıpranmasına neden olacaktır.

Toplam Okunma : 12Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment