Genellikle alt göz kapaklarının altında koyu renkli halkalar olacak şekilde ortaya çıkan ve göz altı morlukları olarak adlandırılan cilt olayı, hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça yaygın bir şekilde karşımıza çıkıyor. Göz altı morlukları hem tek başlarına ortaya çıkabiliyor hem de kimi zaman kendilerine göz altı torbaları da eşlik edebiliyor. Bu iki durumun birlikte olması da kişinin normalden daha yaşlı görünmesine sebebiyet verebiliyor.

Yorgunluk kimi zaman göz altı morluklarının ortaya çıkmasındaki ana sebep olsa da kimi zaman farklı faktörler de göz altı morluklarının çıkmasına sebep olabiliyor. Genel olarak göz altı morluklarının ciddi saplık problemlerine işaret etmediğini söylebiliriz. Dolayısıyla herhangi bir tıbbi müdahele de gerektirmez. Ancak estetik açıdan kişilerin hoşuna gitmeyebilir ve göz altı morluklarından kurtulmak zaman alabilir. Klasik bakım kremleri yerine özel bakım seansları göz altı morlukları konusunda daha faydalı olacaktır.

Eğer morluk sebebi, göz altı torbalanması ya da sarkması ile ortaya çıktıyosa bu durumda cerrahi operasyon, bu sorundan kurtulmanın en etkili yöntemi olacaktır.  Eğer gözaltı bölgesinde çökmeler mevcutsa buradaki dokuya hyaluronik asit içeren dolgu enjeksiyonu yapılarak bölgenin elastikiyeti yükseltilerek sorundan kurtulunabilir.

Eğer cildin bu bölümde herhangi bir bağ dokusu kaybı yaşanmamış sadece renk değişikliği gözlenmiş ise, bölgenin rengini açabilecek ve sadece göz çevresine özel üretilmiş özel kimyasal peeling uygulamaları yapılabilir. Ayrıca bunun yanı sıra yapılacak göz mezoterapisi, iğneli radyofrekans tedavisi, somon DNA, fraksiyonel CO2 lazer ya da özel göz çevresi bakımları da uygulanarak göz altı morluklarından kurtulmak mümkün olabilir.

Eğer göz altunda bir bağ dokusu kaybı var ise göz çevresine yapılan radyofrekans tedavisi sayesinde bağ dokusu kuvvetlendirilir. Ayrıca göz çevresine uygun hyalüronik asit enjeksiyonu da kullanılabilecek tedavi yöntemleri arasında bulunur. Destek tedavi olarak ise her iki durumda PRP uygulaması yapılarak hem gözaltında hem de yüz bölgesinde canlılık sağlanabilir.  Göz altı morluklarının sebebi ne olursa olsun tüm tedavilere ek olarak renk açıcı özelliği bulunan ve içerisinde E, K ya da C vitaminlerini bulunduran, bazı büyüme ve doku faktörlerini içeren krem ve serumlarında ek olarak uygulanması, gözaltı morluklarının azalma sürecini olumlu yönde etkiler.

Toplam Okunma : 58Bugün : 2

Paylaş :

Leave A Comment