70’li yılların en ikonik modellerin biri İspanyol paça pantolonlar. Avrupa ve Amerika’da 60 larda başlayan İspanyol paça pantolonların Türkiye’ye yansıması 70 li yıllara denk gelmiş. Basenden dize kadar dar, dizden itibaren ayak bileklerine kadar genişleyen bir çizgiye sahip İspanyol paça pantolonlar, İspanyolların geleneksel kıyafetlerinden esinlendiği için ismini de onlardan almış.

En önemli avantajı her boydaki kadın tarafından rahatlıkla kullanılabilmesidir. Özellikle kısa boylu kadınlara topuklu ayakkabı ile kullanıldığında oldukça büyük bir avantaj sağlamakta ve bacak boyunun uzun görünmesi sonucunu doğurmaktadır. Ayrıca basen problemi olan kadınlar da üstte uzun parçalar kullanarak basenlerini gizleyebilmektedir.

İspanyol paça pantolonları her beden tipindeki kadının kullanabileceğinden söz ettik ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var. Sıralayacak olursak;

Genişçe bir baseniniz ve çok da ince olmayan bacaklarınız varsa üzerinize tam oturmayan biraz daha geniş kesimli bir İspanyol paça pantolon modelini tercih etmelisiniz.

Uzun olmayan bir bacak boyuna sahipseniz İspanyol paça pantolonunuzu yüksek topuklu veya dolgu topuklu ayakkabılarla birlikte kombinlemelisiniz. Kısa topuklu ayakkabılar, İspanyol paça pantolonlar için uzun boylu bir kadın değilseniz çok doğru bir seçim olmayabilir.

Uzun bacaklı ve fit bir vücuda sahipseniz boyu ayak bileğinde biten bir İspanyol paça pantolon giyebilirsiniz aksi takdirde pantolonunuzun boyu yere kadar olmalıdır. Pantolon boyu sadece ayakkabının ucun görünecek gibi olmalı ne yerleri süpürmeli ne de soylediğimizden daha kısa olmalıdır.

İspanyol paça pantolonunuzu kısa üstlerle, dar bluzlarla kombinleyebilirsiniz. Blazer ceketler de İspanyol paça pantolon kombinlerinde oldukça iyi bir seçim.

Dar kesimli İspanyol paça pantolon ve salaş kazak kombinleri hemen her göze hoş görünen tercihlerden.

Deri ceket ve İspanyol paça pantolon kombinleri ofis giyiminde de rahatlıkla kullanılabilecek kombinlerden.

70 li yıllarda ortaya çıkan İspanyol paça pantolonlar, o yıllarda altın çağını yaşadıktan sonra uzun bir süre geri plana çekildi ancak zaman zaman bazı sezonlarda modacılar bu gösterişli pantolonları koleksiyonlarında kullanmaya devam ettiler.

İçinde bulunduğumuz sezonda yine modacıların koleksiyonlarında yer alan İspanyol paça pantolonlar bazı kadınlar tarafından çok sevilirken nedense bazı kadınlar tarafından pek de tercih edilmiyor.

Özellikle sonbahar sezonununda İspanyol paça pantolon, siyah balıkçı yaka kazak ve trençkot kombinlerini havalı görünmeyi seven pek çok kadının üzerinden göreceğiz.

Toplam Okunma : 22Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment