Kış aylarında cildimiz soğuk havaya fazlasıyla maruz kalıyor. Ayrıca sigara dumanı, hava kirliliği ve stres gibi faktörlerin de etkisiyle cildimiz yıpranıyor ve bu etkenler cildimizin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep oluyor.  Gözeneklerimiz tıkandıkça oksijen alamayan cildimiz, ışıltı ve canlılığını kaybediyor. Kış aylarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için cildimizi hergün cildimize uygun temizleyiciler ve bakım kremleri ile arındırmalı ve nemlendirmeliyiz.

Kış aylarında vücudumuzun su ihtiyacı yaz aylarına göre daha az oluyor gibi hissetsek te aslında kuru ve soğuk hava sebebi ile vücudumuz su kaybeder. Vücudun su kaybetmesi de cildimizin nebimini kaybetmesine sebep olur. Dolayısı ile cildimizin ve pek tabii ki bedenimizin sağlığı için bol su içmeyi ihmal etmemeliyiz.

Cildimiz yazımızın başında da belirttiğimiz gibi soğuk havaya doğrudan maruz kaldıkça sahip olduğu nemi kaybeder. Nem kaybı da pekçok cilt sorununa sebep olur. Bunların en bilinenleri, ciltte oluşan pullanmalar, çatlamalar ve kırışıklıklardır. Dolayısı ile cildinizde cilt sağlığını bozacak bu tür etkenlere maruz kalmamak için her sabah cildinizi temizledikten sonra cildinizi nemlendirmeniz gerekmekte.  Nemlendiriciler cildinizin daha sağlıklı, genç ve parlak görünmesini sağlar. Her sabah düzenli nemlendirici kullandığınızda cildiniz pürüzsüzleşir ve yumuşar. Fakat nemlendirici seçerken de dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bunun en önemlisi de kullanacağınız nemlendiricinin içinde silikon, paraben ya da renklendirici ve alkol gibi kimyasalların olmaması.

Düzenli ve kaliteli bir uykunun cilt sağlığınız üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu artık sizler de öğrenmişsinizdir. Düzenli uyku sayesinde hormonlarımız dengelenir ve cildimiz yenilenir. Yetersiz uyku sonrasında ise kolajen yapısı bozulur. Kolajen, cildin esnekliğini ve canlılığını sağlayan önemli bir proteindir.  Cildinizin kolajen yapısı bozulursa cilt savunmasız bir hale gelir ve kırışıklıklar artar. Dolayısı ile hergün düzenli bir uyku alışkanlığı geliştirmemiz bir hayli önemlidir.

Sağlıklı bir bedeni dıştan olduğu kadar içten doğru şekilde beslemek te çok önemlidir. Kış aylarının zararlı etkilerinden cildimizi korumak için bol meyve ve sebze tüketmeye özen göstermemiz gerekiyor. Meyve ve sebzelerde cildi koruyan güçlü antioksidanlar bulunmakta. Hepimizin çok iyi bildiği C vitamini hem cildi gençleştiriyor hem de nemlendiriyoruz. Sağlıklı beslenmek hem bağışıklık sisteminiz hem de cildiniz için çok önemli olduğu için doğru beslenmeyi ihmal etmeyin.

Toplam Okunma : 32Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment