Makyaj türleri deniz – derya şeklinde artarak her yeni sezonda yeni trendlerle tercihimiz arasına girse de her yüze, her tene ve ifadeye göre uygulanacak olan farklı makyaj stilleri mevcut. Bu konuda öncelikle yüzünüzün şekli, cilt tonunuz ve saç renginizin yanı sıra yaşınız da çok önemli. Bunları göz önünde bulundurmadan canınızın istediği her trend makyaj uygulamalarından yaptığınızda, abes ya da demode bir görünüme bürünebilirsiniz.

Öncelikle yüz şeklinizi bilin. Yüz şekilleri; kalp formunda, kare – dikdörtgen yüz, yuvarlak ve oval yüz şeklinde şıklara ayrılmakta. Araştırarak yüzünüzün hangi gruba girdiğini öğrenebilirsiniz. Sonrasında da esmer – buğday – pembe ya da beyaz tenli bir bayansanız yine makyaj adımlarınızı buna göre belirlemelisiniz.

Sarışın Ya da Esmer Bayanlar Hangi Renklerden Yararlanmalı?

Bu kadar bilgiden sonra kime neye göre makyaj yapacaksınız detaylara geçelim. Öncelikle buğday – esmer koyu renk tonlarına sahip bir bayansanız, yüzünüzde koyu – dark tonlardan çok açık ve aydınlık renkleri kullanmanızı öneririz. Zira koyu tene koyu renk tonlarını tercih ettiğinizde yüzünüz boğulur. Örneğin; ekru tonlarında farlar, beyaz, çivit, mint, pembe, toprak renkleri, bronz, altın renkler, mercan, kiremit, sarı gibi tonlar tam sizin renk tonlarınız diyebiliriz.

Kısacası ana hatlarıyla siz = ‘sıcak cilt altı tonlarına sahip esmer bir bayan olduğunuzda daima sıcak renkleri’ tercih etmelisiniz.

Gelelim pembe – beyaz cilt tonuna sahip kumral ya da sarı saçlı bayanlara… Bu renklerde bir bayansanız, yüzünüzü ölgünleştirecek olan aşırı açık ve aydınlık tonlarından uzak durmanız gerekir. Tam tersi orta – medium renkler, koyuya kayan hatta koyu renk tonları sizin için yaratılmıştır diyebiliriz.

Sözün özü siz de= ‘oğuk cilt altı renk tonlarına sahip olan bayanlardan olarak soğuk renklere’ yönelmelisiniz. Örneğin; çimen yeşili, orta mavi, lacivert, koyu yeşiller, koyu kırmızı, mürdüm, vişne tonları,  kahve tonları, medium mor, bordolar içinde tam sizin renginiz diyebiliriz.

Makyaj yaparken far, allık, ruj ya da maskara rengi seçerken bu renk tonlarını kombinlemelisiniz.

Yine yüzünüzün şeklinden yana şikayetleriniz de varsa bu durumu gölgeleme tekniklerini kullanarak giderebilir ve oranlayabilirsiniz. Bu konuda içinde açık ve koyu cilt rengi tonları bulunan gölgeleme kitlerinden satın almalısınız. Her cilt tonuna uygun şekilde farklı kutlarda gruplanmış olarak satılan fara benzeyen bu ürünleri, kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulabilirsiniz. Elbette ki kendi cilt tonunuza uygun olanları tercih etmelisiniz.

Bu ürünleri kullanarak yüzünüzde bulunan kusurları nötralize edebilirsiniz. Gelelim bu işlemi nasıl yapmanız gerektiğine. Gölgeleme kitlerini şu mantıkla kullanmalısınız.

Ana mantık;

1 – yüzünüzde beğendiğiniz noktaları koyu renk ten tonlarıyla ön plana çıkarmak,

2 – yüzünüzde beğenmediğiniz bölgeleriyse açık ten onlarıyla da aydınlatarak kamufle etmek.

Bu anlamda gölgeleme kitleri mükemmel ürünlerdir. Hatta ünlü oyuncular bile gölgeleme ürünleriyle yüzlerinin şekillerini değiştirerek bambaşka ifadelere bürünüyor dahası Hollywood ünlüleri bu ürünleri kullanarak dekolte bölgelerinde çukurlaştırma ya da aydınlıklarla nötralize işlemi yaparak daha seksi görünümlü dekolte bölgeleri efektleri yaratmakta.

Genellikle içlerinde 3 – 4 ten rengi bulunan bu ürünleri gözlerinizi ön plana çıkarmak için, kalın ve büyük olan burnunuzu daha küçük ve ince göstermek için, geniş alnınızı küçültmek, dar çenenizi daha uzun göstermek için kullanabilirsiniz. Hatta birbirine çok yakın olan gözlerinizi ayrıştırmak ya da kare yüzünüzü uzatarak daha ovalleştirmek hatta yuvarlak yüzünüzü renklerle düzenleyerek daha dikdörtgen formda bile gösterebilirsiniz.

Toplam Okunma : 33Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment