Sade makyaj önerileri günün her saatinde kullanılabilecek olan doğal güzelliğinizle sizi ön plana çıkarabilecek en çok tercih edilen makyaj yöntemlerinden oldu çıktı. Zaten sade makyajda da amaç; var olan doğal güzelliği değerlendirerek ön plana çıkarmaktır. Bu yüzden güzel fiziğinize ve simetrik yüzünüze güveniyorsanız zaten fazla makyaj yapmanıza da gerek kalmaz.

Sade Makyaj Yaparken Sıklıkla Kullanılan Renk Tonları Hangileridir?

Öncelikle Sade makyaj dendiğinde ilk akla gele renk tonları; toprak renkleri, vizon,  bej- krem beyaz tonları, bronz tonlar, çok açık bebe mavisi, mint yeşili, tozpembe, pudra renkleri olarak sayılabilir. Peki, sade görünümlü bir makyaj yapmak için hangi yolu izlemelisiniz?

Öncelikle sade makyaj yapmak demek asla kendi haline bırakılmış olan pürüzlü bir cilt anlamına gelmez. Zira sade makyaj da, yoğun makyajda da kötü görünümlü bir cildi kabul etmez zira makyajınız maya tutmaz. Bunu sağlam olmayan bir zemin üzerine kurulan bir bina olarak da düşünebilirsiniz.

Bu yüzden yüzünüzde ilk olarak çok ince- akışkan ve su içeren fondötenlerden kullanmanızı öneririz. Bu fondöteni seçerken de amacımız yüzünüzü karanlıklaştırarak loşlaştırmak olmadığından tam tersi yüzü öne çıkaran bir ton açık renkli fondötenleri tercih etmelisiniz.  Seçtiğiniz bu fondöteni öncelikle yüzünüzün dört bir yanına iyice dağıtarak düzgün bir şekilde sürün ve renk kombinasyonunun sağlandığından emin olun.

Ardından göz makyajına geçin. Sade makyajda dilerseniz far kullanmadan sadece kalem – likit ve rimel kullanarak göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Ya da az önce yukarda saydığımız soft renklerdeki farlardan da çok az miktarda yararlanabilirsiniz. Farınızı sürerken dikkat etmeniz gereken tek şey, far birkaç kat sürmemek olmalı. Farınızı sadece tek kat ve kullandığınız rengin belirgince görülebileceği miktarlarda sürmelisiniz. Yoksa makyajınız sade makyajdan çok abartılı makyaja dönüşecektir

Sonuç olarak yüzünüze fondöten sürdükten sonra gözaltına füme, bebe mavi ya da kahve rengi gibi renklerde kalem çekin. Ardından gözünüzün üzerinde kuyruksuz şekilde ve kalın olmayan ince bir eyeliner çizgisi oluşturun. Çok arzu ediyorsanız soft renklerdeki farlardan tek kat kullanın. Siyah ya da kahverengi maskarayla da kirpiklerinizi belirginleştirin.

Göz makyajınız tamam. Yine seçtiğiniz göz kalem ve far tonlarına göre kombineli bir allık tonu seçin. Kahve, marsala, şeftali tonlarında bir allığı çok çok hafif şekilde allık fırçanızla yanaklara dokundurun. Sakın allığınızı abartmayın. Ardından şeffaf beyaz parlatıcılardan şeftali – kayısı – pudra pembe tonlarında bir parlatıcıyla da makyajınızı sonlandırabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki; porselen makyaj, wet makyaj, metalik makyaj, gold makyaj, neon makyaj ya da buğulu bakış /cat eye, gece makyajı gibi makyaj uygulamaları asla sade makyaj kategorisine girmeyen stillerdir. Bu açıdan sade bir makyaj uygulayacağınız zamanlarda bu tarz tekniklerden esinlendiğinizde hata yapmış olursunuz. Tam aksine bu tarz makyajlar gece, düğün – davet gibi ortamlarda uygulanması gereken sadelik dışında kalan uygulamalardandır.

Toplam Okunma : 40Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment