Yazın güneşin yakıcı, denizin kurutucu etkisine maruz kalan cildimiz gösterdiğimiz tüm özene rağmen sonbahara yıpranmış ve yorulmuş olarak girmekte. İklimsel değişikliklerin etkisi ülkemizde de bahar mevsimlerinin kısalması ve hatta çoğu zaman yaşanmamasını sonucunu doğurdu. Yüksek sıcaklıkların ardından hemen ertesi gün gelen soğuk ve kuru havanın etkisi altında kalmak artık hiçbirimizi şaşırtmıyor. Ancak cildimiz de bu ani değişimlerden oldukça fazla etkileniyor. Girmekte olduğumuz sonbahar mevsiminde cildimize göstereceğimiz özen, onu kış mevsimine hazırlamak açısından oldukça gerekli.

Peki sonbahar aylarında cilt bakım rutinimiz nasıl olmalı? Aslında temel prensip her zaman aynı, iyi bir temizlik, destekleyici ve nemlendirici bir bakım ve sağlıklı uyku.

Yaz aylarının ardından, cildi temizleyen ve yenileyen maske kullanımı, peeling uygulamaları, daha güçlü etkiye sahip nemlendiriciler sonbahar aylarında cilt bakım rutininin temel öğelerini oluşturuyor. Profesyonel ürünlerin yanı sıra kendiniz de bitkisel yağlardan ve doğal ürünlerden yararlanarak cilt bakımı yapabilirsiniz.

 

Haydi hep birlikte sonbahar ayları için bir rutin oluşturalım.

Aslında yazacağım bu 2 adım her zaman bağlı kalınması gereken temel kurallardan. Yeterince su içmek ve uyumak. Cildimizin sağlıklı olması için bu 2 kural çok ama çok önemli. Şimdi gelelim diğer kurallara. Cilt bakımından bahsettiğimizde sadece yüzümüz değil el, ayak ve saç bakımı da bu rutine dahil edilmeli. El ve ayak bakımına ilişkin kurallar bir başka yazının konusu olabilir ancak temel olarak söyleyeceğimiz kural cildimiz için de geçerli olan, temizleme, nemlendirme ve destekleme olarak sıralanabilir. Saç bakımı için de aynı şeyleri söylemek mümkün.

Cilt bakımı için yapmamız gereken ilk şey cilt tipimizi belirlemek ve yararlanacağımız ürünleri buna göre seçmek. İster evde doğal ürünleri kullanarak isterse profesyonel ürünlerden yararlanarak cilt bakımımızı gerçekleştirelim. Cildimize uygun doğru seçimi yapmak önemli. Kuru bir cilde yağlı cilde uygun ürünler kullanmak ya da cildi daha da kurutacak bir bitkisel yağ desteği uygulamak onu daha da yıpratıp yorabilir.

Sabah kalktık, uygun bir ürün ile cilt temizliğimizi gerçekleştirdik. Yaz bitti diye güneş kremlerini kullanmaktan vazgeçmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Güneş kremleri de artık her zaman kullanılması gereken ürünlerden biri haline geldi. Güneş kreminin ardından cildinize uygulayacağınız güçlü bir nemlendirici vazgeçilmezlerinizden. Ardından makyajınızı uygulayabilirsiniz. Akşam yine cilt temizliği yaparak cildinize onarıcı destekleyici bir bakım yaparak uykuya hazırlanabilirsiniz.

Haftada bir cildinize yapacağınız peeling desteği onu ölü derilerden arındırmanıza yardımcı olacaktır.

Toplam Okunma : 56Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment