Makyaj efektleri her yüz, yaş ve tene sahip insanda farklı durduğu gibi bir takı kullanımı bile makyaj konusunda değişkenlik içeren uygulamalardandır. Örneğin aynı rujun farklı cilt altı tonuna sahip olan10’larca kadının dudağında farklı renk tonlamalarında durduğunu biliyor muydunuz? Ya da bir takı veya şapka taktığınızda bile bu aksesuarlar yaptığınız makyajın havasını değiştirerek yön verecektir. Bu açıdan türban kullanan tesettürlü bayanlarında kendi duruşlarını ve karakteristik özelliklerini vurgulayan farklı makyaj stilleri mevcut…

Mahremiyetin özel bir simgesi olan türbanın elbette ki abartılı makyaj uygulamalarıyla özdeşleşmediğini biliyoruz. Ama bu demek değil ki tesettürlü bayanlarda makyaj yapamayacak. Tam tersine tesettürlü bayanların da uygulayabileceği onlarca sayıda dingin, huzurlu, sade ve bir o kadar da çekici makyaj stili var.

Öncelikle türbanlı bayanların makyaj konusunda dikkat göstermesi gereken iki temel ana unsur var. Bunlar;

  • Islak – wet makyaj ürünleri yerine kuru makyaj malzemeleri kullanmak
  • Seçilen başörtüsüne uyumlu bir makyaj ile ilerlemek

Tesettürlü bir bayan olarak bu iki aşamaya dikkat ettiğinizde işlerinizin daha kolay olacağına inanabilirsiniz.  Öncelikle yapmanız gereken şey krem far, krem allık ya da parlatıcılı ürünler kullanmak yerine toz far, toz allık, mat ruj gibi materyallere yönelmek olmalıdır.

Zira ıslak ve parlatıcılı makyaj malzemeleri, doğallıktan ve sadelikten oldukça uzak ışıltılı ürünler olduğundan kuru kozmetik ürünleri doğala daha yakın ürünlerdendir.

Tesettürlü Bayanlara Doğal Makyajı Önerileri

Öncelikle makyajınızın doğallığı konusu, giyeceğiniz tesettür giysisi ve gideceğiniz ambiyansla da ilgili bir konudur. Bu menyalde ilerleyerek makyajınızın doğallık derecesini belirleyebilirsiniz. Öte yandan  yazımızda ki günlük doğal tesettürlü bayan makyajı başlığını baz alacak olursak yine bir çok seçeneğe sahip olduğunuzu söylemek isteriz

Güne başlarken ya da evden çıkarken doğal bir makyaj yapmak istiyorsanız bu adımları teker teker uygulayabilirsiniz.

Öncelikle yüzünüze ıslak görünüm vermeyen mat ama ince bir fondöten seçerek cildinize renk katabilirsiniz. Fondöteniniz ne çok koyu ne de çok açık tonlarda olmamalı. Işıltı ve sim içermemeli. Yüzünüze iyice dağıldığından ve her noktasına sürdüğünüzden emin olun.

Ardından yine mat görünümlü aydınlık tonlarda ince bir pudra seçerek fondöten üzerine uygulayın. Pudranızı da tek kat sürdükten sonra kahverengi ya da siyah renkte kalemle gözlerinizin içinden ve kirpik diplerinden bir çerçeve oluşturun. Bu sayede gözleriniz ön plana çıkarken daha vurgulu bakışlar da doğal makyajınızın en vurucu yanı olacaktır.

Ardından teninizin 1 – 2 ton üzerinde duran doğal renklerden bir allık seçin. Örneğin bu konuda Teraccotta tarzında karışımlı renklerden oluşan bir allık seçtiğinizde renk doğallığını çok daha rahat bir şekilde de edebilirsiniz.  Sakın allığınızı abartmayın zira yanaklar aşırı gidildiğinde kırımızı tonlarıyla öne çıkar ve doğal tesettür makyajından eser kalmaz.

Sonrasında siyah maskara ile kirpiklerinizi baştan aşağı rimellemelisiniz. Hatta kirpiklerinizde fark edilmeyecek doğallıklarda (çok fazla iri olmayanlardan) takma kirpiklere de yönelebilirsiniz.

Dudak tonunuzdan iki renk koyulukta bir ruj rengi seçerek (rujunuz mutlaka mat olmalıdır) dudaklarınıza sürebilirsiniz. Bu konudaki önerilerimiz doğal dudak renk tonlarına çok yakın olan gülkurusu renkleri, açık bordo, dudaklara yakın nüde renkleri, ten renkleri, pudra tonları olacaktır. Öte yandan dilerseniz çok hafif bir şekilde de rujunuzla aynı tonlardan seçtiğiniz dudak kalemiyle dudaklarınızı çerçeveleyebilirsiniz. Bu tarz bir makyajı rengarenk türbanlarla beslediğinizde makyajınız daha çok hareketlenerek dikkat çekici bir hale gelecektir.

Toplam Okunma : 11Bugün : 1

Paylaş :

Leave A Comment